Zasady żywienia dzieci w przedszkolu

3 minuty czytania

Drodzy Rodzice,

Zastanawiacie  się zapewne,  co Wasze dziecko będzie jadało w przedszkolu? Czy nie będzie chodziło głodne? A może zostanie zmuszone do zjedzenia posiłku, którego tak nie znosi? I czy aby na pewno jego jadłospis będzie dobrze skomponowany?

Kontrola przedszkolnego jadłospisu

Za  żywienie dziecka w Przedszkolu : ”Lajkonik” odpowiedzialna jest Pani Magdalena Kmieć – intendentka, dietetyk dyplomowany oraz  Pani Małgorzata Gajek szefowa kuchni, które zajmują się prawidłowym komponowaniem posiłków dla dzieci. Jadłospisy układa się  zgodnie z zaleceniami .

Zasady żywienia w przedszkolu

Podstawowe zasady komponowania przedszkolnego jadłospisu:

Na talerzu dziecka muszą znajdować się produkty z 5 grup tj.: produkty zbożowe; mleko i produkty mleczne; mięso, drób, wysoko gatunkowe wędliny, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych; warzywa i owoce; tłuszcze. Produkty z grupy mleko i produkty mleczne muszą znaleźć się w jadłospisie dwa razy w ciągu dnia.

Ważne jest urozmaicenie posiłków. To znaczy, że na obiad nie podaje się kilku ciężkostrawnych potraw (np. zupy grochowej i kapusty) lub dań przyrządzonych tą samą techniką kulinarną (np. smażonej ryby i frytek). Ideałem jest posiłek lekkostrawny z dodatkiem gotowanych i surowych warzyw.

W przedszkolnych posiłkach przeważać muszą pokarmy zmuszające do żucia. Bo jeśli zbyt często podaje się trzylatkowi papki, dziecko nie uczy się prawidłowo żuć (to ma negatywny wpływ na zgryz), a poza tym rozleniwia się i po jakimś czasie po prostu nie chce mu się pogryźć nawet skórki z chleba.  

Przedszkolne menu uwzględnia bieżącą porę roku i wykorzystuje owoce i warzywa sezonowe od lokalnych dostawców, bo to one zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych. Zimą częściej sięga się po mrożonki.

 Kaloryczność i wartość posiłków w przedszkolu  

Pani intendent i panie kucharki dbają również o kaloryczność posiłków. Według zalecanych norm całodzienna wartość energetyczna powinna wynosić ok. 1200-1700 kcal i choć wartość ta może się wydawać zbyt duża, trzeba pamiętać, że dziecko nie jest zmuszane, a jedynie zachęcane do zjedzenia całego posiłku.
Dietetyk sprawdza również, czy dziecko otrzymuje odpowiednią ilość składników odżywczych (m.in. białka, witamin i składników mineralnych). Jeśli zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, wdraża korektę planu żywienia.

Kontrola przedszkolnego jadłospisu przez rodziców.

Jeśli chcecie Państwo sprawdzić żywienie waszego dziecka w przedszkolu, wystarczy przeczytać jadłospis, który obowiązkowo  musi być wywieszany na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej. Szybko zorientujecie się, czy jest urozmaicony i zawiera dużo owoców i warzyw.

Czy dzieci mogą przynosić do przedszkola własne jedzenie?

Ponieważ przedszkole bierze odpowiedzialność za żywienie dzieci na swoim terenie, dzieci nie mogą przynosić własnych kanapek, napojów czy smakołyków. Poza tym dziecko powinno jadać regularnie. Gdy przed obiadem zje przyniesionego przez siebie cukierka , nie będzie mieć już apetytu na zupę i drugie danie.

Czy alergik może chodzić do przedszkola?

Tak, pod warunkiem, że dyrekcja przedszkola wyraziła zgodę na przyjęcie takiego dziecka. Są bowiem alergie, które wymagają ściśle restrykcyjnej diety, a przedszkole może nie mieć warunków do jej przestrzegania (np. dieta bezglutenowa). Jeśli jednak dziecko uczulone jest tylko na kakao czy rybę, nie powinno być żadnych problemów z jego przyjęciem. Trzeba tylko pamiętać o poinformowaniu wychowawcy o alergii dziecka i przedłożeniu Pani intendent stosownego zaświadczenia od lekarza ze wskazaniem diety (np. eliminacyjna: wymieniony produkt, który uczula dziecko).

Edukacja żywieniowa

W naszym przedszkolu przeprowadzamy ciekawe zajęcia, mówiąc między innymi o roli warzyw i owoców. Staramy się poznawać produkty poprzez zabawę, smakowanie i ciekawe opowieści.

Drodzy Rodzice!

Zachęcamy do wspólnego tworzenia jadłospisów, prosimy o podawanie swoich propozycji, ale też czekamy na Państwa uwagi i zastrzeżenia. Zawsze możecie je zgłosić do Dyrektora przedszkola a Pani intendent jest otwarta i również chętnie porozmawia z rodzicami o diecie.

 

Dla rodziców Zasady żywienia dzieci w przedszkolu
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe